بخش ها

سخنان بزرگان(1)
اخبار فیلم و سریال(3)
عکس سریالهای کره ای(1)
شعرهای عاشقانه(25)
شاعران معاصر ایران(7)
حکم علما و روحانیون(3)
حجاب در ایادین(3)
دانستنیهای ازدواج(38)
دانستنیهای جنسی(13)
بیماریهای جنسی(10)
مادران(4)
رایانه و اینترنت(6)
تجارت الکترونیک(3)
طراحی سایت(3)
پناهندگی و اقامت(1)

لینک های روز

جستجو

آرشیو

هفته دوم آذر 1388

همه آرشیوها

مطالب اخیر

شعرهای عاشقانه 4
جملات عاشقانه
نازنینـــــــــــــــــــم !
چکه های خاطره 3
چکه های خاطره 2
چکه های خاطره
جملات عاشقانه ... 2
جملات عاشقانه ...

لیست آخرین پستها

خروجی مطالب

RSS   Atom

بزرگترین مرکز دانلود رایگان


چگونه یک نام دامنه مناسب و با ارزش انتخاب کنیم 2


ملاک نهم: قدرت و موقعیت تجاری- صنعتی نام
آیا نام دامنه به یک گروه یا قشر خاص اشاره دارد؟ آن گروه یا قشر چقدر جمعیت دارند؟ چقدر طرفدار دارند؟ ارزش کار آنها چقدر است؟
آیا این نام از لحاظ عمومی و اختصاصی می تواند به قشر یا گروه یا طبقه ای ربط پیدا کند؟ و اینکه چقدر آنرا توصیف خواهد کرد؟ به دومثال زیر توجه کنید:
Iran.ir (امتیاز در 7 ضرب شود)
Irantravel.com (امتیاز در 3 ضرب شود)
اینجا کاری با پسوند نداریم ، قشر مورد هدف ، مورد توجه است.
iran میتواند به هر ایرانی در هر زمانی مربوط شود ولی irantravel فقط به قشر مسافر بصورت موقتی مربوط میشود. شما در سال چند بار مسافرت می کنید؟ و اینکه چه مدت در ایران هستید؟!
• نامی که بصورت عمومی به هدف مربوط شود ، امتیاز در 7 ضرب گردد.
• نامی که بصورت اختصاصی به هدف مربوط شود، امتیاز در 3 ضرب گردد

نکته: اختصاصی بودن یک نام به معنی کم ارزش بودن آن نیست. در اینجا تلاش بر این است تا به یک کاربر غیر حرفه ای درهنگام انتخاب نام نشان داده شود که کدام نام میتواند بهتر باشد. نه اینکه واقعا بهتر است!
به نامهای زیر توجه کنید و بگویید کدام شانس درآمد زایی بیشتری دارد:
Gold.ir
Iranian.com

خب، اگر از من بپرسید؟ جواب اینست: به قول قدما ،" کیه که از پول بدش بیاد؟" ولی در مورد Iranian.com بستگی به فصل سیاسی ، اقتصادی و بسیاری مسایل دیگر دارد. پس از هرچه بگذریم سخن پول خوش تر است! ببخشید منظورم سخن دوست بود!

ملاک دهم : محبوبیت در بین موتورهای جستجوگر
نام دامنه از لحاظ "ارزش کلیدواژه" در چه رتبه ای قرار میگیرد؟
توجه داشته باشید کلماتی که عینا در فرهنگ لغت وجود دارند، در درجه خوب تا عالی قرار میگیرند.
• عالی؟ امتیاز را در 7 ضرب کنید.
• خوب؟ امتیاز را در 2 ضرب کنید.
• عادی؟ امتیازی ندارد.

ملاک یازدهم: ارزش دستوری و لغوی 
آیا نام درست و راحت تلفظ میشود؟ گفتن و شنیدن نام با ملاک های قابل قبول گفتار اجمتاعی همخوانی دارد؟ به دو نام زیر دقت کنید:
Shoppestmall.com
Shoppingmall.com

کدامیک برای شما مانوس تراند؟ بطور حتم برای کسی که با انگلیسی آشنایی مختصری هم داشته باشد ،گزینه دوم! 
جمع یا مفرد بودن نام تاثیر بسزایی خواهد داشت. این ملاک بستگی به موضوع دارد. برداشت و انتظار اجتماعی و دستوری و لغوی از یک واژه ارزش مفرد یا جمع بودن را مشخص میکند. کلمه های
people و peoples را ببینید معادل مردم و مردمان! کدامیک برای شما قابل قبول تر است؟
• اگر نام درست و طبیعی به نظر می رسد ، امتیاز را در 2 ضرب کنید.

ملاک دوازدهم: پتانسیل یا شانس ذاتی نام برای کسب سود 
میزان درآمد متوسط سالیانه سایتی با این نام را در 5/2 ضرب کنید و به قیمت نهایی نام دامنه در پایان اضافه کنید.

ملاک سیزدهم : مخاطب هدف (بسیاری این ملاک را لحاظ نمیکنند)
دقت داشته باشید که مشخص نمودن یک قیمت پایه برای ارزیابی نام دامنه به فاکتورهای بسیار متعددی بستگی دارد که مخاطب هدف یا وسعت بازاری که این نام در آن معرفی می شود جز آنهاست. خب به عنوان مثال کشوری مثل آمریکا را در نظر بگیرید ، با جمعیت 300 میلیون نفری . دامنه .
us ممکن است در سطح جهانی نسبت به .com پایین تر باشد ولی مسلما نسبت به .ir ارزش بیشتری خواهد داشت. مطلب بعدی ، قدرت اقتصادی یا پتانسیل اقتصادی و مالی منطقه هدف است. ساده است ، هرچقدر یک منطقه هدف ثروتمندتر باشد ، ارزش پایه آن دامنه بالاتر می رود. آیا ارزش .ir بیشتر است یا .af متعلق به افغانستان؟

به واژه "مولد" در اقتصاد یک منطقه هدف بسیار دقت کنید. مولد یعنی چقدر در این منطقه تولید انجام میشود؟ آیا این منطقه فقط نقش دلالی یا واسطه گری دارد یا اینکه خود یک نقطه تولید کننده در سطح جهانی معرفی میشود؟ این نکته در مقایسه دو نام دامنه .ir و .ae(امارات متحده) بهتر مشخص میشود. خب اگر تولید کننده باشد ،ثابت خواهد بود ولی اگر واسطه یا فقط فروش داشته باشد، ممکن است در آینده این موقعیت به منطقه دیگر انتقال یابد.

بطور خلاصه ، تنها به این دلیل که یک نام دامنه .com نیست نمیتوان یک نام را بی ارزش یا کم ارزش نمود. قرار نیست چون دامنه دات کام از همه بهتر است ، هر نام بی معنی و غیر استانداری را برای سایت خود برگزینید! به این دو نام توجه کنید و بگویید کدامیک ارزش بیشتری دارد: goldmarket.ir و talaforoushy.com ؟ 
با توجه به ملاک هایی که در بالا معرفی شد، جواب گزینه
goldmarket.ir است. شما دلیل آنرا پیدا کنید.

اما اگر قرار شد ارزش نام دامنه های مشابه یا یکسان دارای پسوند مختلف را مشخص کنیم :
• برای نام دامنه کشوری (: (.
ir ,.usامتیاز نهایی را به] رتبه اقتصادی (بر اساس قدرت خرید و تولید ناخالص داخلی)+1[ تقسیم کنید. 
مثال : برای سایت
a.us         مجموع 3000000 امتیاز (1+1)/3000000 برابر با 1500000
برای سایت
a.ir                   مجموع 3000000 امتیاز (1+21)/2500000 برابر با 115000
برای سایت
a.com              مجموع 3000000 امتیاز چون نام کشوری نیست برابر با (خودش) 3000000

ملاک چهاردهم: ارزش قیاسی با نام مشابه
چه نامهای دیگری با چنین امتیازی به فروش رفته اند؟ و میزان شباهت این نام دامنه با آنها چقدر است؟ ارزیابی بازاری (
market analysis) در مورد نام دامنه شما بسیار اهمیت دارد. بسیار مهم است که بتوان از قیمت و ارزش پیشنهادی دامنه در برابر دیگر نامها دفاع کرد. درهنگام ارزشگذاری نام دامنه هرگز ارزیابی بازاری را دور از نظر نگذارید. یک ملاک خوب برای اینکار ، قیمتهایی است که واقعا برای نام دامنه پرداخت شده اند. اصطلاحا میگویم selling price یا قیمت فروش. این قیمت ها را می توانید در سایتهای معتبر جهانی خرید و فروش دامنه پیدا کنید مانند www.sedo.co.uk

توجه: در بسیاری موارد کارشناس قیمت گذاری ، بدون توجه به 13 فاکتور فوق ، و مقایسه نظری بین قیمت یک نام دامنه مبنا (استاندارد .com) و نام دامنه مورد سوال ، قیمتی را پیشنهاد میکند.

جمع بندی:
در پایان باید از این امتیازات به یک قیمت رسید. اینجا بهترین روش ، تخمین و نسبت است. این روش در بین افراد مختلف تا حدودی متفاوت است. البته همانطور که گفته شد این فرمول قطعی نیست و فقط جهت نشان دادن ارزش حدودی و نسبی یک نام بکار میرود. برای ارائه ارزش دلاری :
Total score: 
Lowest = $15 (40 percentile) 
Low score = $25-$40 (30 percentile) 
Mid score = $100-$300 (25 percentile) 
High score = $500-$10000 (3 percentile) 
Extreme score = $10000+ (2 percentile) 

چند تذکر:
1. مدت عمر یک نام دامنه باید به عنوان آخرین فاکتور در قیمت گذاری لحاظ شود. یک نام دامنه خوب حتی اگر دیروز هم به ثبت رسیده باشد، تا ابد خوب خواهد بود ولی نام نامناسب حتی اگر توسط کورش کبیر هم ثبت شده باشد، بازهم مشکلات خاص خود را دارد!
 ( بین خودمان باشد، نام سایت که سرکه نیست ، هفت ساله آن بهتر باشد!) البته برخی از سایتها و افراد برای ارزشگذاری یک نام به رتبه و مدت فعالیت سایتی که با آن نام فعالیت میکند توجه میکنند که این خود محل اشکال است. فقط زمانی از این روش میتوان استفاده کرد که صاحب نام قصد فروش سایت را بصورت کامل داشته باشد و نه فقط نام را.
2. اگر با یک نام خوب مواجه شدید، بر موقعیت فعلی آن زیاد اصرار نکنید. بلکه به پتانسیل و قدرت آنلاین آن توجه کنید.
3. هرگز یک نام دامنه خوب را به قیمت پایین نفروشید! دو مشکل اساسی ایجاد میکند: الف) باعث زیر سوال رفتن استاندارها و متعاقبا
 بی قانون شدن بازار دومین خواهد شد و هرکسی برای خودش اقدام به قمیت گذاری و قیمت شکنی می کند. ب) نتیجه دوم که ناشی از نتیجه اول است اینکه ، افراد کم تجربه و غیر حرفه ای که معمولا زیاد هم علاقه ای به پول دادن ندارند (نه بخاطر کم پولی بلکه بخاطر عدم اطلاع از فرصتها و پتانسیل دنیای آنلاین) ، یک نام خوب را بدست می آورند. در اصل مطلب اشکالی نیست. اما چون اکثرا نمیتوانند از پتانسیل واقعی چنین نامی استفاده کنند، آنرا بی ارزش کرده و بر استاندارهای جهانی نیز تاثیر منفی میگذارند. چگونه؟ فرض کنید آقا یا خانم x دامنه bank.com را با قیمت 100دلار بدست بیاورد. چه کاری میتواند با این دامنه انجام دهد؟ آیا واقعا میتواند حق مطلب را در مورد آن ادا کند؟ حالا یک تاجر در جستجوی یک بانک معتبر جهانی اینترنتی کلمه " bank" را در کلید واژه جستجوی خود لحاظ میکند. اولا چون نام بانک توسط یک غیر حرفه ای و غیر مرتبط با موضوع بانکداری انتخاب شده در صورت لیست شدن نام bank.com در صفحه اول نتایج جستجو ، آن تاجر به ناکجا آباد خواهد رفت. دوم : چون بانک معتبری نتوانسته به موقع این دامنه را بگیرد ممکن است در اعتبار آن سوال ایجاد شود " این چه بانکی است که نام bank در دامنه آن نیست؟" و حتی رتبه آن هم در لیست نتایج کاهش یابد و سوم اینکه ، مفهوم ارزشمند " کلیدواژهء مرتبط با موضوع" از ادبیات جستجوی آنلاین حذف خواهد شد و دیگر واقعا نمی توان اعتماد کرد که آیا این نامها واقعا به چیزی که قرار است اشاره دارند یا به یک ... ؟
ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
[ نویسنده : مهدی حسینی در سه شنبه 10 آذر 1388 و ساعت 12:39 ق.ظ مرتبط با رایانه و اینترنت | لینک | نظرات ]امار سایت

 
 


آمار
اطلاعات سایت
آخرین بروز رسانی:
کل مطالب :

مدیر سایت:

مهدی حسینی

لینکستان

بزرگترین مرکز دانلود
بهترین سریالهای دنیا
سینما کره
محصولات زناشویی

همه لینکها

/html>