بخش ها

سخنان بزرگان(1)
اخبار فیلم و سریال(3)
عکس سریالهای کره ای(1)
شعرهای عاشقانه(25)
شاعران معاصر ایران(7)
حکم علما و روحانیون(3)
حجاب در ایادین(3)
دانستنیهای ازدواج(38)
دانستنیهای جنسی(13)
بیماریهای جنسی(10)
مادران(4)
رایانه و اینترنت(6)
تجارت الکترونیک(3)
طراحی سایت(3)
پناهندگی و اقامت(1)

لینک های روز

جستجو

آرشیو

هفته دوم آذر 1388

همه آرشیوها

مطالب اخیر

شعرهای عاشقانه 4
جملات عاشقانه
نازنینـــــــــــــــــــم !
چکه های خاطره 3
چکه های خاطره 2
چکه های خاطره
جملات عاشقانه ... 2
جملات عاشقانه ...

لیست آخرین پستها

خروجی مطالب

RSS   Atom

بزرگترین مرکز دانلود رایگان


آیا مادر اچ.آی.وی مثبت باید به بارداری خود خاتمه دهد


گرفتن حق حیات جنین از نظر اخلاق پزشکی ممنوع است مگر موجب به خطر افتادن سلامت مادر یا جنین باشد. در مورد اچ.آی.وی با توجه به اینکه با داروهای موجود و پرهیز از شیردهی مادر مبتلاء می‌توان در بیش از ۷۰-۹۵ درصد از ابتلاء فرزند پیشگیری کرد لزومی به سقط جنین نیست. (به شرطی که مادر تحت درمان، حمایت و مراقب کافی در کلینیک بیماریهای رفتاری یا مراکز مشاوره مشابه باشد) پس از تولد در شش هفتگی و ۱۸ ماهگی آزمایش های اچ.آی.وی برای مشخص شدن وضعیت ابتلاء کودک انجام خواهد شد. در موارد استثنایی پس از تأیید پزشکی قانونی ممکن است اجازه ختم بارداری از راه سقط درمانی داده شود

آیا مادران اچ.آی.وی مثبت می‌توانند به کودک خود شیر بدهند؟

اصولاً باید از این کار پرهیز شود. تحقیقات، خطر انتقال از شیر مادر را حدود %22-1 برآورد می‌كنند، و حدود %30 در صورتیكه مادر حین شیردهی، مبتلا شده باشد.

اگر زنی از شیر سینه اش استفاده نكند، به شیشة شیر نیاز دارد تا به كودك شیر خشك دهد كه این هزینة زیادی می برد. علاوه بر آن، كودك این زن بیشتر در معرض خطر مرگ، به علت اسهال و از دست دادن آب (كه همگی قویاً با استفاده از شیر خشك و فقر مرتبط هستند) قرار می گیرد تا ویروس HIV ، مگر اینكه او بتواند آب را بجوشاند یا استریلیزه كند و امكانات مالی كافی در اختیار داشته باشد تا مطمئن شود كه میزان كافی از شیر خشك به كودك می رسد.

 

بسیاری از زنان به علت ترس از بی آبرویی از شیر ندادن به كودك پرهیز می كنند و نیز اگر شیر خشك تمام شود، ممكن است منجر به تغذیة مخلوط كه به نظر می رسد خطرسازترین عمل باشد، شود. به نظر می رسد كه شروع زودهنگام تغذیة مکمل می تواند باعث التهاب رودة نوزاد و در نتیجه تسهیل انتقال HIV شود. بنابراین در موارد ناچاری تغذیة انحصاری با شیر مادر به مدت 6 ماه (بدون اینكه حتی به كودك آب داده شود) و سپس از شیر گرفتن آنی و سریع كودك مفید است

جدول مخاطره رفتاری در سرایت اچ.آی.وی 

میزان خطر       

نوع رفتار

پر خطر 

تماس خون با خون از هر نوع (انتقال خون) اشتراک ابزار تزریق (سوزن، سرنگ، پمپ ، خالکوبی)

 

آمیزش جنسی محافظت نشده (از پشت یا جلو)

اشتراک بازیچه های جنسی

استریل نکردن ابزارهای دندانپزشکی و جراحی (شامل ختنه، سوراخ کردن گوش و 

خطر متوسط

 

آمیزش دهانی محافظت نشده

 

اشتراک تیغ ریش تراشی، مسواک،

کم خطر

آمیزش با کاندوم 

کم خطر اما محتمل

( هر چند این اعمال ۱۰۰ درصد سالم نیستند اما تاکنون موارد انتقال از این راه گزارش نشده است)        

 

بوسه عمیق (فرانسوی) (مرطوب)

استمناء دوجانبه  - نعوذباالله

آمیزش دهانی محافظت شده (با کاندوم یا لفاف)

بی خطر   

 پرهیز از رابطه جنسی

بوسه معمولی (خشک)

بغل کردن

 ماساژ (مشتمال کردن)

 هم آغوشی(بدون دخول)

 استمناء شخصی (خودارضایی) نعوذباالله

 تحقیق برای پیدا كردن واكسن HIV در 10 سال گذشته دائماً در حال پیشرفت است. متأسفانه سرعت پیشرفت مجددی كه همه مردم بتوانند از آن سود ببرند نبوده است. حتی اگر تلاشها كنونی برای تسریع اقدامات و برنامه ها برای تولید واكسن موفقیت آمیز باشند. شانس كمی است كه واكسیناسیون علیه HIV در مقیاس وسیع تا پایان دهه در دسترس باشد.

  بیانیه تعهد :تشویق افزایش سرمایه گذاری در تحقیق در مورد HIV و ایدز در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی، علی الخصوص پیشبرد فنآوری های پیشگیری قابل اجرا و قابل انجام، مثل واكسیناسیون، میكروب كش ها، و تشویق پیش بینی آمادگی برنامه های قانونی و تجاری برای تسهیل دسترسی به واكسن در هنگامی كه در دسترس قرار گیرد. (پاراگراف 89)

 جلسه عمومی سازمان ملل راجع به HIV و ایدز ژوئن 2001 نیویورك.

 چرا پیدا كردن واكسن HIV آنقدر مشكل است؟

 

 سالانه 400 تا 500 میلیون دلار آمریكا صرف تحقیق روی واكسن HIV می شود كه بیشتر آن صرف تحقیقات پایه می گردد. موسساتی كه درگیر تلاش جهانی برای تولید واكسن HIV هستند عبارتند از: (IAVI) موسسه بین المللی واكسن ایدز، موسسه كنترل پیشگیری بیماریهای ایالات موسسه فرانسوی (ANRS) Agence Nationale depe cherbes surles IAA ، اتحادیه اروپا ( از طریق برنامه Eurovac) و شركتهای مختلف فنآوری زیستی و دارویی. برنامه هیا كشوری واكسن AIDS در استرالیا ، كانادا، ژاپن ، سوئد انگلستان، ایالات متحده آمریكا در حال انجامتد. كشورهای با درآمد كم و متوسط (شامل برزیل، چین، كوبا هائینی، هند كینا، آفریقای جنوبی، تایلند، ترینداد و توباكو و اوگاندا) نیز در برنامه های تولید واكسن و آزمایشات آن فعالانه در گیرند. WHO و UNAIDS فعالانه این برنامه های كشوری واكسن AIDS را حمایت می كنند.

 

علی رغم تمام این تلاشها، شكل خاص ویروس HIV پیدا كردن واكسن را مشكل و گران كرده، افتراق HIV از سایر بیماریهای عفونی است كه ویروس مستقیماً به سلولهای سفید خون كه مجوز باش پاسخ ایمنی بدن حمله می كند و آنها را در كنترل عفونت پیشگیری بیماریها ناتوان می سازد.

 

واكسنهای «معمول» بر پایه یك میكرو ارگانسیم كامل (ویروس یا باكتری) كه كشته یا غیر فعال شده قرار دارند كه در مورد ایدز كه می تواند به عفونت منجر شود مطمئن نیستند. واكسنهای آزمایشی HIV بنابراین شامل قسمتهایی از ویروس هستند، كه تولید واكسن را پیچیده تر می كند.

 

گوناگونی انواع HIV موجب پیچیدگی بیشتری است. گونه مختلف ویروس HIV شناخته شده در سراسر جهان توزیع دارد. محققین فعلاً نمی دانند كه آیا یك واكسن پوشش دهنده كلی امكان پذیر است یا اینكه برای هر نوع واكسن ویژه لازم است. شایع ترین انواع HIV زیر گونه های A و C هستند ، كه در مناطق مختلف آفریقا وجود دارد. اما اكثر واكنشهای فعلی روی آن انجام می شود تمامی ژنیتكی زیر گونه B را پوشش می دهند در كشورهای پر درآمد غالب هستند.

 در آخر اینكه، واكسن HIV برای بخش خصوصی یك «سرمایه گذاری پر خطر و كم در آمد» است. تنها قسمتی بخاطر این مسئله است كه بیشترین نیاز بریا واكسن در بین كشورهای كم درآمد است. یك مانع بزرگتر ـ لااقل در حال حاضر ـ دانش ناكافی از اینكه چگونه ویروس پاسخ طبیعی ایمنی بدن را از بین می برد و باالطبع دقیقاً پاسخ های ایمنی خاصی كه برای پیشگیری و كنترل عفونت HIV لازمند ناشناخته است.

 

تولید واكسن HIV یك پروسه سخت است. واكسنهای آزمایشی ابتدا روی حیوانات تجربه می شوند، بهترین كاندیدها برای آزمایش روی انسان انتخاب می شوند. آزمایش پس از آن روی داوطلبان سالم انجام می شود. آزمایشات مرحله I زوی 20 ـ 40 داوطلب برای امتحان درست بودن واكسن در برانگیختن پاسخ اختصاصی ایمنی HIV انجام می شوند. آزمایشات مرحله II روی صدها داوطلب برای امتحان صحت و بررسی قدرت پاسخ ایمنی انجام می شوند. آزمایشات فاز III حدود 4 سال طول می كشند آزمایشات در اجتماع روی هزاران داوطلب را شامل می شوند،‌كه گروهی از آنان واكسن دریافت می كنند، در حالیه بقیه گروه كنترل هستند. این آزمایشات ، در ورای پیچیگیهایی قانونی، علمی و اخلاقی حفاظت واكسن در برابر ایدز یا ایجاد ایدز با واكسن را بررسی می كنند.

 نتایج تشریحی اولین آزمایشات فاز III روی یك منتخب روی gp120ین خارجی HIV) در سال 2003 مشخص می شوند. اولین كار آزمایی مرحله III روی 5400 داوطلب در ایالات متحده، كانادا و هلند از 1998 در جریان است و روی زیر گونه B طراحی شده. دومین كار آزمایی مرحله III در 1999 در تایلند شروع شد و زیرگونه B و E كه در این مناطق شایع است روی 2500 داوطلب انجام شد. برنامه ریزی برای شروع یك كارآزمایی فاز III دیگر در تایلند در سال 2003 انجام می شود و واكسنهای منتخب دیگری وارد كار آزمایی های فاز I و II می شوند.

 

در نایروبی در ژوئن 2000 دانشمندان دولتها و موسسات آفریقایی برای ایجاد یك واكسن آفریقایی گردهم آمدند. آنها می خواهند حداقل یك كار آزمایی موثر تا سال 2007 داشته باشند.

 

 فراهم آوری واكسن:      در حالیكه دسترسی به یك واكسن قابل مصرف سالها طول می كشد. بحث نحوه اجرای آن زمانی كه موجود آید شروع شده است. معمولاً واكسنها هنگامی به كشورها متوسط و كم درآمد می رسند كه هزینه های خود را در كشورهای پر در آمد جبران كرده باشند. این مسئله برای واكسن HIV كه نیاز سرعت دسترسی و قابلیت خرید دارد قابل قبول نیست. مكانیسم های كه دسترس به واكسن HIV را در كشور پرو كم درآمد به طور همزمان ممكن می سازند  خیلی قبل از تولید آن برای فراهم آوری برای افرادی كه به آن نیاز دارند، لازم است.

 

موسسات بین المللی واكسن ایدز و سایرین تغییر رویه های قابل توجهی در تولید، ثبت، قیمت گذاری، خرید و پخش نسبت به وضع فعلی پیشنهاد می كنند. در میان بقیه موارد احتیاج به هماهنگ سازی مقررات كشوری و روش های بین المللی كه اجازه و مصرف واكسن را مدیریت می كنند. لازم است یك دغدغه مهم فنآوری،‌ ایجاد ظرفیت لازم تولید، حمایت آن با تخمین صحیح نیاز به واكسن خاص است. بسیاری از دغدغه های اطمینان از دسترس و قابل خرید بودن واكسنها مشابه آنهایی است كه مربوط به داروهای ضد رترو ویروس بود. قیمتهای متفاوت، و حمایت تجاری تقریباً كاملاً برای كشورهای كم درآمد ضروریند. مشاوره تكنیكی و همكاری آژانسهای بین المللی ضروری است. معماهای سیاسی نیز وجود دارند. از آنجا كه واكسیناسیون برای همه به سرعت قابل دسترسی نیست، سود و زیان ها برای مشخص ساختن محل  تمركز اولیه باید سنجیده شوند. سیاستگذاران باید تصمیم نگیرد كه چه بكنند اگر واكسن اولیه كم اثر باشد یا اینكه عوارض جانبی قابل توجهی داشته باشند.

 

 WHO UNAIDS و IAVI در یك تحقیق برای تخمین نیاز و مصرف احتمالی واكسنهای پیشگیری براساس 2 سناریو: یك واكسن كم / متوسط الاثر (تأثیر 30% یا 50%) و یك واكسن موثر (90% ـ 80% تأثیر) تشریک مساعی می كنند. یك برنامه واكسیناسیون كه از واكسن كم / متوسط الاثر استفاده می كند، نیاز به مشاوره رفتار مثبت جدی دارد و نباید اقدامات پیشگیری فعلی را بطئی كرد. و اینكه، زمانی به نظر می رسد كه بیشترین تأثیر را داشته باشد كه واكسیناسیون در مردمی كه بیشتر در معرض HIV هستند انجام پذیرد. یك واكسن با تأثیر بالا در قسمت بزرگتری از جامعه قابل توزیع است.

 اگرچه پیش بینی مصرف واكسن در نبود اطلاعات قیمت خود واكسن، نیازهای توزیع ( مثل اینكه آیا واكشن به انبار سرد احتیاج دارد، مصرف دهانی در مقابل مصرف تزریقی و غیره) مشكل است، مطالعه نتیجه گرفت كه مصرف احتمالی بسیار كمتر از نیاز تخمینی است. هم برای واكسنهای متوسط / كم اثر و هم برای واكسنهای با تأثیر بالا.

 بدنامی منحصر به فرد HIVو ایدز مصرف واكسن را هنگامی كه در دسترس قرار گیرد تحت پوشش قرار می دهند. تبعیضی كه جوامع در معرض عفونت ایدز در بر می گیرد، جلوی مراجعه اشخاص برای واكسیناسیون می گیرد. مخصوصاَ اگر برنامه ها تمركز روی افراد پر خطر برای ابتلا داشته باشند.

 هنگامی كه یك واكسن موثر HIV در دسترس قرار گیرد. جامعه جهانی و كشورهای گرفتار تصمیمات مهمی برای نحوه مصرف آن باید اتخاذ كنند. سرمایه گذاری فوق العاده ای روی كنترل پیشگیری HIV و ایدز نیاز خواهد بود.

 در نهایت اینكه این سرمایه گذاری فوق العاده می تواند منجر به بازگشت سرمایه بعد از چند سال در نتیجه كنترل همه گیری می شودارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
[ نویسنده : مهدی حسینی در دوشنبه 9 آذر 1388 و ساعت 09:39 ب.ظ مرتبط با بیماریهای جنسی | لینک | نظرات ]امار سایت

 
 


آمار
اطلاعات سایت
آخرین بروز رسانی:
کل مطالب :

مدیر سایت:

مهدی حسینی

لینکستان

بزرگترین مرکز دانلود
بهترین سریالهای دنیا
سینما کره
محصولات زناشویی

همه لینکها

/html>