بخش ها

سخنان بزرگان(1)
اخبار فیلم و سریال(3)
عکس سریالهای کره ای(1)
شعرهای عاشقانه(25)
شاعران معاصر ایران(7)
حکم علما و روحانیون(3)
حجاب در ایادین(3)
دانستنیهای ازدواج(38)
دانستنیهای جنسی(13)
بیماریهای جنسی(10)
مادران(4)
رایانه و اینترنت(6)
تجارت الکترونیک(3)
طراحی سایت(3)
پناهندگی و اقامت(1)

لینک های روز

جستجو

آرشیو

هفته دوم آذر 1388

همه آرشیوها

مطالب اخیر

شعرهای عاشقانه 4
جملات عاشقانه
نازنینـــــــــــــــــــم !
چکه های خاطره 3
چکه های خاطره 2
چکه های خاطره
جملات عاشقانه ... 2
جملات عاشقانه ...

لیست آخرین پستها

خروجی مطالب

RSS   Atom

بزرگترین مرکز دانلود رایگان


علل و چگونگی پیدایش و تداوم ختنه زنان


در ارتباط با این عمل مجرای تناسلی دختران دوخته می شود و تنها یك بخش كوچك از آن باز می ماند برای خروج خون در هنگام قاعدگی و ادرار ضمن آنكه قسمت بیرونی آلت تناسلی زن(چوچوله) نیز بریده می شود.در ارتباط با چگونگی پیدایش و تداوم این پدیده ناهنجار و علل بریدن وحشیانه یك عضو از بدن دختران دلائلی چند وجهی موجود است. از سنت ها گرفته تا روح خبیث كه از قدیم گفته شده است در این بخش از بدن دختران و زنان وجود دارد!

   

ریشه های مذهبی

 

بریدن این عضو بدن و ختنه زنان علیرغم اینكه در قران گفته نشده اما در احادیث و نقل قولها اذعان شده است. به همین علت كه از احادیث برآمده است در كشورهائی مانند ایران، عربستان سعودی، تركیه مراكش و ... از سنن مذهبی محسوب نمی شود.ریشه های ختنه كردن زنان به تاریخ ماقبل اسلام و مسیح باز می گردد.


تاریخچه ختنه زنان:

 

در مورد چگونگی و تاریخچه پیدایش ختنه زنان نقل قول ها و اسناد متفاوتی موجود است. از جمله آنكه گفته می شود این موضوع اول بار در مصر و اتیوپی ظهور كرده است. گاهی گفته شده است از زمان هرودت ختنه زنان وجود داشته است.

 

منبع دیگری میگوید كه 163 سال پیش از میلاد مسیح ختنه زنان پذیرفته و اعمال میشده است. نوشته ای مكتوب در موزه بریتانیا كه روی كاغذ مخصوص مصری كه از خمیر چوب ساخته میشده نوشته شده است.این كاغذ پاپیروس مصری نام دارد.

 

یك جغرافیا دان یونانی گزارش داده است كه در سفر به مصر 25 سال قبل از میلاد مسیح ختنه زنان را مشاهده كرده است و دیده است كه دختران پیش از ازدواج ختنه میشوند.این مورد هم در مورد رومی ها و هم عرب ها نیز گزارش شده است.در بخشی از فرهنگ های ملل مختلف ختنه زنان تقسیم بندی میشده است.بعنوان مثال برده ها بسیار رادیكال تر ختنه میشده اند تا نتوانند بار دار شوند. بدین ترتیب زن برده قیمت بالاتری داشته است.كمبود مواد غذائی در نقاطی از آسیا و آفریقا باعث میشده است كه ختنه زنان بمراتب بیشتر و رادیكال تر انجام گیرد تا از تكثیر جمعیت جلوگیری شود.از دلائل دیگر مردسالاری بوده است كه در نتیجه ختنه زنان مردان لذت بیشتری میبرده اند.این عمل در مورد زنان بیوه نیز انجام میشده است تا نتواند مجددا ازدواج كند.گفته می شود از دلائل دیگر اعتقادات و باورهای فراعین مصر بوده است مبنی بر اینكه خدایان بی سكسوال بوده اند. آنان عقیده داشته اند كه روح مرد در این بخش آلت تناسلی زنان و روح زن در بخش پوستی آلت مردانه كه بریده می شود نهفته است.

 

  

ختنه زنان چه عوارض و خطراتى را به دنبال دارد؟

 

1)درد، خونریزی، شوك، ( این عمل بدون بیهوشی عمومی یا موضعی انجام میگرفته است)

 

2)نگاه داشتن ادرار به دلیل درد

 

3)صدمات ارگانی بعلت بی تجربگی جراح تجربی

 

4)عفونت مكرر

 

5)درد زیاد بهنگام پریود ماهانه، عفونت دستگاه تناسلی و تخمك ها،عفونت در دستگاه ادرار و كلیه ها

 

6)ریسك های متنوع در هنگام زایمان ناشی از عفونت و خونریزی و....

 

7) درگیرى ها و بیمارى هاى روانى حاصل از این امر

 

8) ایجاد جوش گاه   (اسكار) در قسمت بریدگى ها با طول و گستردگى زیاد

 

9) مشكلات نازایى، خطرات و مشكلات ناشى از حاملگى و به خصوص زمان زایمان

 

این عمل از طریق روش هاى مختلفى انجام مى شود. با توجه به نوع انجام این عمل شدت عوارض متفاوت است. وحشیانه ترین روش در كشور هاى سومالى، سودان و همچنین اتیوپى به كار مى رود.

  

ختنه دختران با چه اهدافى در كشور هاى مزبور انجام مى شود؟

 

1) قوانین و احادیث مذهبی

 

2) زنانی كه ختنه نشده اند، تمایلات افراطی در مطالبه سكس دارند. ( از طریق بریدن این قسمت از آلت تناسلی زن، او احساس كمتری پیدا میكند و مردان در انتخاب زمان سكس مختار میشوند)

 

3) زنان ختنه نشده پاكیزه نیستند.

 

4) ختنه شده ها باكره میمانند و افتخار فامیل كه پیش از ازدواج سكس نداشته اند، می مانند.

 

5) بریدن این بخش، زن را بهنگام زایمان حمایت میكند.(درصورتی كه به تجربه و با اتكا به دانش پزشكی مشكلات و ریسك های بریدن مجدد این بخش بسیار بزرگتر و تهدیدی برای زایمان طبیعی و بی خطر میباشد.

 

6) روح خبیث در این بخش از آلت تناسلی زن نهفته است و می بایستی آنرا از میان برداشت و این عمل به تولد بچه یاری میرساند.

 

7) زنان ختنه نشده كرم هائی دارند كه توسط سوراخ باز آلت تناسلی می تواند به داخل بدن زن نفوذ كنند.

 

8) این عضو زن در هنگام ارتباط جنسی به آلت تناسلی مرد ضربه می زند و می تواند مرد را خواجه كند.

 

9) گفته می شود كه بریدن این بخش از بدن زن، او را در دوباره زائی حمایت میكند.

 

10) این اقدام باعث می شود كه قیمت عروس بالا برود ضمن اینكه باكره بودن وی باعث افتخار خانواده اوست.

 

11) زنانی كه ختنه نشده اند می توانند اینطور محاسبه كنند كه بچه هایشان در جامعه مقبولیت نخواهند داشت.

 

12)براساس ادعاى مسلمانان آفریقایى طبق دستور اسلام

 

13)مفید بودن از لحاظ بهداشتى

 

14)نگهدارى از باكرگى دختران جوان تا زمان ازدواج

 

15) كنترل تمایلات جنسى دختران تا قبل از ازدواج براساس سنت قدیمى آفریقایى _ آسیایى

 

 16) اطمینان دادن به شوهر آینده از جنبه پاك بودن دختر

 

17) زیباگرایى و بهداشتى بودن بدن دختر

 

18) پیدا كردن روح پاك

  

آمار ها چه می گویند :

 

طبق آخرین آمارگیرى سازمان جهانى بهداشت تقریباً بیش از صد و شصت میلیون نفر از زنان (اعم از كودك، نوجوان و جوان) در بیش از سى كشور آفریقایى و آسیایى ختنه شده اند.

 

به جرات مى توان گفت روزانه تعداد زیادى از دختربچه هاى بى گناه بین سنین ۴ تا ۱۰ ساله در كشور هاى ذكر شده ختنه مى شوند. در آفریقا این سنت قدیمى توسط افراد مسن و مذهبى در روستا ها یا نقاط دورافتاده از شهر ها انجام مى گیرد.

 

طبق گزارش ها گاهى توسط پرستاران، ماما ها و حتى پزشكان با مخارج بالاتر و بهداشتى تر به طور غیرقانونى انجام مى شود. چندین مورد در كلینیك هاى خصوصى در كشور انگلستان توسط پزشكان سودانى و سومالیایى گزارش شده كه تحت تعقیب پلیس هستند.

 

بیش از ۷۹ درصد دختران در كشور هاى آفریقایى و ۱۲ درصد در كشور هاى آسیایى قربانى این مسئله مى شوند. این در حالى است كه در تعدادى از كشور ها نظیر سودان و سومالى بیش از ۹۸ درصد است.طبق آخرین آمار در گامبیا  به ۸۹ درصد رسیده است. این عمل در ۹۱ درصد موارد بر روى دختران سنین ۴ تا ۱۰ ساله انجام مى گیرد.

 

 در بین یهودیان و مسیحیان این عمل نادر است، به طورى كه در دو قبیله در كشور اتیوپى و دو قبیله در كشور نیجریه به سازمان جهانى بهداشت گزارش شده است كه در یك قبیله نیجریه اى ختنه زنان قبل از ازدواج انجام مى شود و در قبیله دیگر در همین كشور ختنه به پس از زایمان اول موكول مى شود.

 

قابل ذكر است تحقیقات گسترده و جامعى توسط محققین و متخصصین اطفال، زنان و زایمان، روان شناسان به خصوص استادان ادیان مختلف (اعم از مسیحى، یهودى و مسلمان) پیرامون مسئله ختنه زنان از طرف سازمان جهانى بهداشت صورت گرفته است. طبق این بررسى ها در هیچ یك از آ یات قرآن و قسمت هاى مختلف كتاب انجیل و یا سایر كتاب هاى آسمانى ختنه زنان توصیه نشده است. هر كسى كه دستور اسلام را منبع انجام این عمل وحشیانه قرار مى دهد با عدم اطلاع از دستورات مذهبى، عوام فریبى و یا عقاید شخصى و سنت عقب افتاده آنها مرتبط است. سازمان جهانى بهداشت سنتى بودن قضیه را تنها دلیل این عمل ذكر مى كند و آگاهى كامل از غیرمذهبى بودن انجام این عمل را به تمام كشور هاى عضو سازمان  ملل ابراز داشته است.

 

 این عمل در بیش از ۳۰ كشور جهان انجام مى شود و در ۷۰ تا ۸۰ درصد موارد با وسایل آلوده و غیربهداشتى بدون استفاده از هیچ داروى موضعى انجام مى شود در نتیجه خطر مرگ و شوك وجود دارد.5/۷۸ درصد زنان در كشور هاى مذكور به علت برش هاى طولانى و عمیق و جوش گاه هاى (اسكار هاى) زخمى حتى قادر به رابطه جنسى با شوهران خود نیستند و تا پایان عمر رابطه جنسى ندارند و یا در صورت انجام این امر و حامله شدن قادر به زایمان طبیعى نخواهند بود. در این صورت زایمان آنها با جراحى انجام شده و یا در نقاط دورافتاده به علت خطرات ناشى از زایمان طبیعى خود و نوزادانشان فوت مى كنند. آمار مرگ ومیر این زنان و نوزادان آنها نزدیك به یك میلیون در سال تخمین زده شده است.

 

شکل) انواع ختنه در زنان ، از بریدن فقط چوچوله تا دوخته شدن کامل ورودی مهبل

  

در مقام مقایسه ختنه پسران با ختنه دختران چه ارجحیت هایى دارد؟

 

»  طبق آمار ها در كانادا حداقل بیست درصد و در استرالیا پانزده درصد از نوزادان پسر ختنه مى شوند. ختنه زنان از طرف سازمان ملل و سازمان جهانى بهداشت و طبق قوانین تمام كشور هاى اروپایى، آمریكایى و اغلب كشور هاى آسیایى غیرقانونى است. در این كشور ها افرادى كه به این كار مبادرت مى ورزند توسط دولت مورد تعقیب قرار مى گیرند.

 

تجربه نشان داده است هرگز شخصى یا اشخاصى كه در این كشور ها به این كار دست مى زنند مورد تعقیب قانونى قرار نگرفته اند.

 

»  محققان سازمان جهانى بهداشت در معنى لغاتى نظیر ختنه دختران یا قطع عضو در دختران فرقى نمى گذارند و آن را یك عمل با دو معنى مشابه تلقى مى كنند و این عمل را از جمله سنت هاى بسیار عقب ا فتاده و خطرناك مى دانند.

 

»  محققان از هر زن یا مردى در هر كجاى دنیا خواسته اند كه:

 

۱- به غیرقانونى بودن این عمل حتى در كشور هایى كه این عمل انجام مى شود توجه كنند.

 

۲- صد درصد آن را با حق و حقوق در سلامتى اطفال، دختران و زنان مغایر بدانند.

 

۳- انجام این عمل مغایرت كامل با حقوق بشر، در هر نقطه از دنیا دارد.

 

توصیه سازمان جهانى بهداشت این است كه افراد با هر وسیله ممكن ابراز تنفر خود را در انجام این عمل به گوش مسئولان و سیاستمداران و هر انسان دیگر در هر كشورى كه زندگى مى كنند برسانند و براى عدم انجام آن از هر راهى مبارزه كنند.

  

ختنه شدن دختران در بعضی از مناطق جنوبی ایران:

 

کمی دورتر از بند آزاد کیش و نه چندان دورتر از اسکله‌های بندرعباس سابق«هرمزگان»، آنجا که به خشکی و خشونت طبیعت بلوچستان نزدیک می‌شوید، در روستاها و شهرهای کوچک همین مناطق، زنان به حکم سنت و آئین، از لذت جنسی محروم اند. نه فقط در شهرهای کوچک، که گاه در شهرهای بندری و بزرگتر. آنها را در کودکی ختنه می‌کنند. به خانه شوهر می‌روند، مادر هم می‌شوند،‌بی‌آنکه احساس یک زن و مادر ختنه نشده را داشته باشند.

 

همان‌ها، این سرنوشت را برای دختران خود نیز رقم می‌زنند و نسل دختران ختنه شده ایرانی را در دامان خود بزرگ می‌کنند. این رسم و آئین، با جمهوری اسلامی به این منطقه از ایران نیآمده، پیش از انقلاب هم بود، همچنان که نقاب زنان این پهنه در آن سالها نیز گهگاه سوژه مطبوعات وقت بود؛ اما همانگونه که ارتجاع تشییع دراین سالها گسترش یافته، ارتجاع تسنن نیز جای پای خود را درمیان اهل تسنن استوار کرده است. ختنه زنان در میان اهل تسنن، جنبه دینی هم به خود گرفته است.

 

ترانه بنی یعقوب در گزارشی که سایت کانون زنان منتشر ساخته، با نگاهی در ستیز با خشونت علیه زنان ایران می‌نویسد:

 

بندر کنگ از شهر‌های کوچک استان هرمزگان است و 5 کیلومتر با بندر لنگه فاصله دارد. دختران این شهر بندری 40 روز پس از تولد ختنه می‌شوند. زنانی که معترض باشند سنت شکن و سرکش خوانده می‌شوند. یک زن بومی می‌گفت: برخی دختران شهر دیرتر و دردناک تر، در سنین 4 یا 5 سالگی ختنه می‌شوند. آنها تمام مراحل ختنه خویش را با چشمان باز می‌بینند. لبه‌های «کلیتورس» دختران را با تیغی که مردان ریش خود را با آن می‌تراشند می‌بُرند. اهالی بندر کنگ سنی اند. عمل ختنه در بندر كنگ«تیغ سنت و فرهنگ» خوانده می شود.برخی از مردم بندر كنگ ختنه شدن مادران و مادربزرگ هایشان را دلیلی موجه برای این كار عنوان می كنند.ممانعت از ادامه تحصیل دختران توسط پسران خانواده، مرد سالاری شدید، جلوگیری از رفت و آمد آزاد زنان و دختران، تعدد زوجات و اهمیت ندادن به تصمیم های زنان در مرود مسائل مهم زندگی از دیگر مشكلات زنان بندر كنگ است. در بندر جاسک هم می‌گویند وضع دختران همین است.هر سال دو میلیون دختر در جهان ختنه می‌شوند. این عمل به دلیل انجام آن در خانه‌ها و با وسائل آلوده جان دختران خردسال را تهدید می‌کند.خاطرات «واریس دیری» در کتاب«گل صحرا»، همان است که جنوب شرقی ایران تکرار می‌شود. او متولد افریقاست اما سرگذشت او همان است که در ایران مرور می‌شود.

 

6 هزار دختربچه هر روز ختنه می‌شوند : «واریس دیری» شاید زیباترین و درعین حال غمگین ترین دیپلمات مستقر در سازمان ملل در نیویورک باشد. از صحراهای سومالی آمده است. کتابی خاطراتی دارد به نام «گل صحرا». دراین کتاب فاجعه‌ای را شرح می‌دهد که قربانیان آن دختران کم سن و سال اند. آنها که در این سن و سال ختنه می‌شوند، چند سال بعد به خانه بختی که برای آنها جز شوربختی نیست فرستاده می‌شوند.5 ساله بود که ختنه اش کردند و 13 ساله بود که مرد 60 ساله‌ای خواستگارش شد. تن به این ازدواج نداد و از خانه گریخت. نمی خواست هم سرنوشت خواهرش شود. ختنه او را به چشم دیده بود وخود قربانی این توحش و سلاخی بود.«واریس دیری» بعدها خود را به لندن رساند و مدل شد. دراین حرفه موفق بود، اما شهرت امروزی او نه به دلیل مدل بودن، بلکه به دلیل سمتی است که در سازمان ملل متحد دارد. او سفیر سازمان ملل برای مبارزه با ختنه زنان در سراسر جهان است. جنایتی که طبق آمار منتشره سازمان ملل، هر روزه روی 6000 دختر بچه عرب و افریقایی و برخی کشورهای آسیائی دیگر انجام می‌شود.کتاب خاطرات او را با نام «گل صحرا» شهلا فیلسوفی و خورشید نجفی ترجمه کرده اند و نشر چشمه در تهران، درپاییز 1383 آن را منتشر ساخته است.

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
[ نویسنده : مهدی حسینی در دوشنبه 9 آذر 1388 و ساعت 08:46 ب.ظ مرتبط با دانستنیهای جنسی | لینک | نظرات ]امار سایت

 
 


آمار
اطلاعات سایت
آخرین بروز رسانی:
کل مطالب :

مدیر سایت:

مهدی حسینی

لینکستان

بزرگترین مرکز دانلود
بهترین سریالهای دنیا
سینما کره
محصولات زناشویی

همه لینکها

/html>