بخش ها

سخنان بزرگان(1)
اخبار فیلم و سریال(3)
عکس سریالهای کره ای(1)
شعرهای عاشقانه(25)
شاعران معاصر ایران(7)
حکم علما و روحانیون(3)
حجاب در ایادین(3)
دانستنیهای ازدواج(38)
دانستنیهای جنسی(13)
بیماریهای جنسی(10)
مادران(4)
رایانه و اینترنت(6)
تجارت الکترونیک(3)
طراحی سایت(3)
پناهندگی و اقامت(1)

لینک های روز

جستجو

آرشیو

هفته دوم آذر 1388

همه آرشیوها

مطالب اخیر

شعرهای عاشقانه 4
جملات عاشقانه
نازنینـــــــــــــــــــم !
چکه های خاطره 3
چکه های خاطره 2
چکه های خاطره
جملات عاشقانه ... 2
جملات عاشقانه ...

لیست آخرین پستها

خروجی مطالب

RSS   Atom

بزرگترین مرکز دانلود رایگان


عوارض ختنه


ختنه باید توسط پزشک با تجربه انجام گیرد و پزشک باید توصیه‌های بهداشتی بعد از ختنه را به مادر تذکر دهد. اگر پزشک در عمل دقت نماید، معمولا ختنه کردن عوارضی ندارد. ولی ممکن است پزشک پوست را کمتر یا زیادتر از معمول ببرد و بردارد و لذا آلت ناشکل گردد و والدین خشنود نباشند. ولی مهم نیست و با بزرگ شدن کودک شکل طبیعی خواهد داشت. عارضه مهم خونریزی شدید است. همچنین امکان دارد پزشک سر آلت را ببرد و این بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد.

ورم پوست غلاف سر آلت و چسبندگی آن

 

اگر ختنه در زمان خود انجام نگیرد یا بهداشت دستگاه تناسلی نوزاد یا شیرخوار رعایت نشود، پوست غلاف سر آلت باریک و تنگ می‌گردد و کودک به سختی و با فشار ادرار می‌کند. این حالت را فیموزیس می‌نامند. در چنین حالتی باید به دستورهای بهداشتی عمل شود و هر چه زودتر کودک ختنه گردد. اگر ختنه در ماههای اول انجام نگیرد، ترشحات سفید رنگی زیر پوست غلاف آلت بوجود می‌آید که این ترشحات چرک نیست و مادر می‌تواند آن را هنگام حمام کردن پاک و تمیز نماید. اگر ختنه در ماههای اول انجام نگیرد مادر باید کودک را نپیچد و شلوار آزاد به پای کودک نماید و در هنگام حمام کردن پوست غلاف آلت را تا آنجایی که امکان دارد به طرف بالا بکشد و باز کند و آن را تمیز نماید.

  

علایم عفونت:

 

1) تب

 

2) ترشحات بد بو

 

3)افزایش قرمزی و تورم

   

جهت تعیین شیوع عوارض ختنه در اطفال زیر 2 سال شهر یزد تعداد 1500 نمونه در مراکز بهداشتی درمانی این شهر مورد مطالعه قرار گرفتند. این مطالعه از نوع توصیفی به روش مقطعی و نمونه‌گیری سهمیه‌ای به روش آسان از 15 مرکز و از هر مرکز 100 نمونه بود. روش اخذ اطلاعات از طریق مصاحبه با مادران و معاینه فیزیکی اطفال و تکمیل پرسشنامه بود. براساس نتایج بدست آمده در جامعه مورد بررسی ما میزان فراوانی عوارض بصورت کلی 23/8 بود و میزان فراوانی هر یک از عوارض به ترتیب شیوع عبارت بودند از: خونریزی 8/2 درصد، عفونت 6/5 درصد، تنگی مجرا4 درصد، هماتوم 1/3 درصد، باندهای چسبنده 0/9 درصد، احتباس ادراری 0/7 درصد، حذف بیش از حد پوست 0/7 درصد، تبدیل کاپ به جراحی 0/6 درصد، فیموزیس بعد از ختنه 0/6 درصد، آسیب‌گلانس 0/2 درصد، فیستول مجرا به پوست 0/1 درصد. در جامعه مورد مطالعه ما شایعترین سن انجام ختنه 0-3 ماهگی بود که در این سن عوارض نیز بیشتر مشاهده می‌شد (25/6 درصد) و 71 درصد موارد ختنه بروش جراحی و 28/8 درصد بروش کاپ انجام شده بود که عوارض در روش جراحی بیشتر بود (24/9 درصد مقابل 21/3 درصد) عوارض ناشی از کاپ در 4-7 ماهگی بیشتر بود (22 درصد) که شایعترین آن عفونت (0/9 درصد) می‌باشد و عوارض ناشی از جراحی در 0-3 ماهگی بیشتر بود (27/3 درصد) و شایعترین آن خونریزی (8/5 درصد) می‌باشد. در مطالعه ما از نظر فرد ختنه‌کننده به ترتیب جراح عمومی 43/3 درصد ارولوژیست 24/9 درصد پزشکی عمومی 22/5 درصد و غیرپزشک 9/3 درصد ختنه‌ها را انجام داده بودند که بیشترین عوارض توسط غیرپزشک (74/8 درصد) و کمترین عوارض توسط جراح عمومی (7/8 درصد) ایجاد شده است .


آمارها چه می گویند :

 

در كشور آمریكا كه یك كشور مسیحى است در هر بیست و شش ثانیه یك نوزاد پسر اعم از مسیحى، یهودى و مسلمان ختنه مى شوند. آخرین آمار سالیانه نشان داده است در سال گذشته در آمریكا تعداد یك میلیون و دویست و پنجاه هزار نوزاد پسر ختنه شده اند كه ۷۴ درصد توسط متخصصین زنان و زایمان انجام شده است

  

فرهنگ جهانی

 

.در حال حاضر در برخی از ادیان الهی ختنه كردن به عنوان قسمتی از فرایض دینی محسوب می شود. یكی از این ادیان دین یهود است. گفتهمی شود، حضرت موسی(ع) آیین ختنه كردن را از مصریان باستان آموخته و برای یهودیان مقرر كرده است. در تورات آمده است كه خداوند به ابراهیم می‌گوید: <ختنه قسمتی از آیین من و نوعی تعهد بنده من به من است.> البته در زمان حضرت موسی (ع) پسران بوسیله چاقوی مخصوصی از جنس سنگ ختنه می شدند.در روزهای نخست ظهور دین مسیحیت نیز ختنه كردن قسمتی از آیین گرویدن به دین مسیح بوده است. ولی پس از مدتی برای افزایش پیروان دین مسیح در بین رومی‌ها و یونانی‌ها، پل مقدس،اجبار ختنه شدن را برمی دارد.

 

ختنه كردن در بسیاری از مذاهب از جمله دین مسیحیت اجباری نیست و تنها در بین پیروان دین اسلام و یهود رواج دارد. ختنه كردن پیش از جنگ دوم جهانی به سرعت در بین مردان دنیای غرب رواج پیدا كرد و به حدی گسترش یافت كه به صورت یك فرهنگ مردمی در آمد.این فرهنگ در جوامع غربی آن‌قدر گسترده است كه به طور مثال در حدود 80 درصد مردان آمریكا ختنه شده اند و ختنه كردن، امروزه شایع‌ترین جراحی جهان محسوب می شود.

 

مسلماً علت رواج ختنه در بین مردم اروپا و آمریكا اجبار دینی نیست چون اغلب این مردم مسیحی هستند. بنابراین اگر علت این رواج را بخواهید، باید آن‌را در فواید علمی ختنه كردن جستجو كنید. چنانكه امروزه آیین قدیمی و اولیه دین اسلام به دلایل كاملاً روشن علم پزشكی از نظر حتی مردم غیر مسلمان، لازم به نظر می رسد. ‌شاید مهم‌ترین فایده ختنه، پیشگیری از ابتلای نوزادان و شیرخواران به عفونت‌های دستگاه ادراری باشد. عفونت ادراری نوزادان و شیرخوران می تواند عوارضی داشته باشد كه بسیار خطرناك است.

 

عوارضی كه ممكن است باعث ازبین رفتن بافت كلیوی و نهایتاً نارسایی كلیوی شود. مسلماً اگر شما هم به جای اروپایی‌ها و آمریكایی‌ها بودید و به شما هم می گفتند كه در بررسی‌های انجام شده مشخص شده است كه 75 درصد اطفال زیر سه ماه دچار عفونت ادراری، پسر هستند و 95 درصد این پسرها ختنه نشده بوده اند، به این نتیجه می رسیدید كه نوزادان پسر خود را ختنه كنید. اگر هم بخواهیم مقایسه كنیم، باید بگوییم كه اگر نوزاد پسری ختنه نشود، شانس مبتلا شدن به عفونت ادراری در سال اول عمرش 10 برابر افزایش می‌یابد. دكتر سیم‌فروش، جراح و متخصص كلیه و مجاری ادرار و استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، در این باره می‌گوید: <بهترین كاری كه برای پسر بچه ختنه نشده دچار عفونت ادراری، می توان انجام داد، ختنه كردن اوست.))

 

ممكن است كه پیش خود فكر كنید كه یعنی اگر فرزند ما از دوره نوزادی و شیرخوارگی جان سالم به در برد، دیگر ختنه فایده ای ندارد؟سوال شما را می‌توان این‌گونه پاسخ داد:<گر صبر كنی ز غوره حلوا سازم>!

 

ختنه در دوران بزرگسالی هم به درد آدم ‌می خورد. مثلاً وقتی ختنه باعث كاهش احتمال ابتلای فرد به ایدز می شود ، میزان شیوع ایدز هم كاهش می یابد. این فایده ختنه آن‌قدر مورد توجه قرار گرفته كه دركشورهای آفریقایی به عنوان یكی از روش‌های پیشگیری از ایدز مطرح است، چرا كه ثابت شده است، اگر 10 ختنه در یك جامعه انجام شود از ابتلای یك نفر به ایدز پیشگیری می شود.

 

ختنه به جز ایدز، از ابتلا به بیماری‌های عفونی دیگری نیز پیشگیری می كند. چون زیر پوست ختنه گاه محیط خوبی برای رشد باكتری‌ها و ویروس‌هاست لذا برداشتن آن از ابتلا به بیماری‌های عفونی موسوم به بیماری‌های منتقل شونده به روش جنسی جلوگیری می كند.

 

یكی دیگر از فواید ختنه پیشگیری از ابتلا به سرطان است. به این ترتیب كه در كشوری مثل هند كه ختنه كردن در آن رواج ندارد، میزان سرطان آلت تناسلی مذكر10 برابر كشوری مثل دانمارك است كه در آن ختنه رواج دارد.

   

باید ها و نبایدها

 

نوزاد پسر هرچه سریع‌تر باید ختنه شود ولی نباید در 24 ساعت اول بعد از تولد این كار را كرد. علت این فاصله زمانی هم حصول اطمینان از سلامت نوزاد است. این 24 ساعت، این امكان را فراهم می كند كه نقایص و بیماری‌هایی كه در آنها نباید ختنه انجام شود، شناسایی شوند. در بیماری‌های اختلالات خونریزی دهنده مثل هموفیلی، نباید ختنه انجام شود.

 

البته در اختلالات مادرزادی دستگاه ادراری - تناسلی هم نباید نوزاد ختنه شود. مهم‌ترین این اختلالات مادرزادی، هایپوسپادیازیس است كه در آن سوراخ مجرای ادراری در زیر آلت تناسلی قرار دارد و چون بعدها در ترمیم این اختلال به پوست ختنه گاه احتیاج پیدا می شود، نوزاد نباید ختنه شود.خود عمل ختنه كردن می تواند در برخی موارد عوارضی به همراه داشته باشد. این عوارض معمولاً در كمتر از 1 درصد موارد دیده می‌شوند و شایع‌ترین آنها عبارتند از : عفونت محل زخم، خونریزی زیاد، عدم برداشتن كافی پوست و پل پوستی. پل پوستی، در واقع قسمتی از پوست تنه آلت تناسلی مذكر است كه به سر آلت تناسلی می چسبد.

 

البته ختنه می تواند باعث ایجاد التهاب و تنگی سوراخ ادراری شود كه علت آن هنوز به درستی معلوم نیست. بریده شدن قسمتی از آلت تناسلی هم یكی از عوارض ختنه كردن است كه در برخی از روش‌های انجام ختنه دیده می‌شود

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
[ نویسنده : مهدی حسینی در دوشنبه 9 آذر 1388 و ساعت 08:19 ب.ظ مرتبط با دانستنیهای جنسی | لینک | نظرات ]امار سایت

 
 


آمار
اطلاعات سایت
آخرین بروز رسانی:
کل مطالب :

مدیر سایت:

مهدی حسینی

لینکستان

بزرگترین مرکز دانلود
بهترین سریالهای دنیا
سینما کره
محصولات زناشویی

همه لینکها

/html>